قالب پرشين بلاگdownload

خاطرات و دل نوشته ها
یاد ایامی که در گلشن فغانی داشتم ***** در میان لاله و گل آشیانی داشتم
نويسندگان
شیردل شیروانی انارک

Image result for ‫تصویر ولادت حضرت زینب‬‎

بنام خدا

مقام والای پرستار

کسی که یک روز و یک شب پرستاری بیماری را به عهده بگیرد، خداوند او را با ابراهیم خلیل علیه السلام محشور می کند. پس همچون درخشش برقی از صراط عبور می کند.

تنها کسانی میتوانند به شغل پرستاری و مراقبت از بیماران بپردازند که از انگیزه بالا، قدرت تحمل، دلسوزی و بردباری بهرهمند باشند. اینگونه افراد، در ضمیر پاک نیک فطرتان جامعه جای دارند و محبوبیت اجتماعی بالایی مییابند؛ زیرا همگان میدانند که پاداشهای مادی نمیتواند جبران کار طاقتفرسای پرستاران باشد، بلکه باید اجر واقعی خویش را از خداوند دریافت کنند. مردم نیز از باب «مَن لَم یَشکُرِ المَخلوقَ لَم یَشکُرِ الخالِقَ»، زحمتها و تلاشهای بیمنت آنان را ارج مینهند. بزرگداشت و ارجگذاری مقام پرستار، خود بیانگر ارزش اجتماعی و جایگاه والای شغل پرستاری است.
زینب کبری سلام الله علیها نیز باصبر و بردباری بی نظیرش در جریان کربلا و حوادث بعد از آن حماسه خلق کرد و نام گذاری روز پرستار به جهت فداکاری های آن حضرت از بهترین اقدامات برای ترویج سیره معصومین خواهد بود.


ادامه مطلب

 
 
[ چهارشنبه 4 بهمن 1396  ] [ 09:20 ب.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

Image result for ‫تصویر برای امر به معروف‬‎

بنام خدا

آیا مسئله‌ی امر به معروف و نهی از منکر با آزادی مغایرت ندارد؟

نتيجه‌گيري

در اين تحقيق روشن شد که پيش‌فرض بسياري از شبهات دربارة رابطه و نسبت امر‌به‌معروف و نهي‌از منکر‌ با اصل آزادي، يک باور سطحي و يا هوس آلود است که بر اساس آن، گمان مي‌شود محدوديت و تضييق در هر يک از موارد و يا مراحل آزادي عمل فردي، حتي نسبت به آزادي‌هاي مخرب و مضر، مساوي با اختلال در اصل و کل آزادي است. براي مثال، اگر رفتارها و روابط جنسي افراد و يا سبک و فرهنگ پوشش در زنان را در جامعه در نظر بگيريم، خواهيم ديد که از ديدگاه اسلام برخي آزادي‌هاي هوس‌پسند در روابط جنسي زنان و مردان و يا بي‌بندباري‌هاي جنسي و اخلاقي، مضر و ممنوع تشخيص داده شده، و رعايت حريم مراودات و پوشش شرعي براي زن و مرد لازم است؛ تا جايي که تحت عنوان حرمت بي‌عفتي و يا بي‌حجابي، منکر و جرم تلقي شده و در برخي مراحل و موارد، مستحق عقوبت و مجازات است. بنابراين، بر همگان و يا لااقل بر متوليان اجراي امر‌به‌معروف و نهي از منکر است که در چنين مواردي دخالت و ممانعت کنند.


ادامه مطلب

 
 
[ سه شنبه 3 بهمن 1396  ] [ 07:06 ق.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

Image result for ‫تصویر برای احادیث نوشته امر به معروف‬‎

بنام خدا

آیا مسئله‌ی امر به معروف و نهی از منکر با آزادی مغایرت ندارد؟

نقش‌آفريني دو فريضه در احياي آزادگي

امر‌به‌معروف و نهي از منکر موجب احياي روحيه آزادگي، استقلال فکري، حس مشارکت در سرنوشت جمعي و جرئت افراد در برابر فرمانروايان مي‌شود؛ زيرا يکي از مصاديق و راهبردهاي مهم دو فريضه الهي امر‌به‌معروف و نهي‌از‌منکر، نصيحت حاکمان و فرمانروايان است.

امر‌به‌معروف و نهي از منکر در مشروعيت بخشيدن به حق اظهارنظر در برابر فرمانروايان متخلف، در روند ايجاد و تقويت احساس آزادگي و بالندگي به افراد و شهروندان کمک مي‌رساند. امر‌به‌معروف و نهي از منکر با اين نقش‌آفريني تحسين برانگيز، در واقع موجب نجات اصل آزادي از زير چکمه‌هاي شوم خفقان و سکوت ذلت‌بار مي‌شود.


ادامه مطلب

 
 
[ دوشنبه 2 بهمن 1396  ] [ 06:21 ق.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

Related image

بنام خدا

آیا مسئله‌ی امر به معروف و نهی از منکر با آزادی مغایرت ندارد؟

نقش امر‌به‌معروف و نهي‌از‌منکر در استبدادزدايي

يکي از راه‌‌هاي شناخت نقش حمايتي امر‌به‌معروف و نهي از منکر از آزادي و فهم نسبت واقعي دو فريضه با آزادي، رصد ميزان و نحوه تأثيرهاي مثبت اين دو فريضه در تحقق و يا صيانت از آزادي است. بدين‌منظور، به آيه‌اي از قرآن در اين‌باره اشاره مي‌کنيم:

«وَلْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَأُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» (آل‌عمران: 104)؛ و بايد از ميان شما، گروهى، [مردم را] به نيكى دعوت كنند و به كار شايسته وادارند و از زشتى بازدارند، و آنان همان رستگارانند.


ادامه مطلب

 
 
[ یک شنبه 1 بهمن 1396  ] [ 06:39 ق.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

Image result for ‫تصویر برای نهی از منکر‬‎

بنام خدا

 آیا مسئله‌ی امر به معروف و نهی از منکر با آزادی مغایرت ندارد؟

نقش امر‌به‌معروف و نهي از منکر در ساماندهي آزادي

لزوم ساماندهي آزادي و تحديد آن به حدود قانون و هنجارهاي اجتماعي، مسئله‌اي خردمندانه است که هر انديشمند آگاه به مسائل اجتماعي به ضرورت ساماندهي و نطام‌مند شدن آزادي در چارچوب قانون، اخلاق، مصالح و هنجارهاي اجتماعي اذعان مي‌کند. آزادي مطلق و لجام‌گسيخته در جوامع لائيک نيز مورد پذيرش اهل خرد نيست؛ زيرا به هرج‌و‌مرج و بي‌نظمي مي‌انجامد.

اين ضرورت حتي در نگاه برخي رهبران ليبراليسم مانند منتسکيو نيز انعکاس يافته و از ديد وي نيز آزادي به صورت مطلق تفسير نشده است؛ بلکه در دايرة قانون محصور، و آزادي به «انجام هر چيزي که قانون اجازه دهد» تعريف شده است. در اعلاميه حقوق بشر (Huomanrihts) فرانسه (مصوب 1789) نيز آزادي به معني توانايي بر انجام کاري تفسير شده است که به ديگران زيان نرساند (عميد زنجاني، 1388، ص 187-188).


ادامه مطلب

 
 
[ شنبه 30 دی 1396  ] [ 07:08 ق.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

تعداد کل صفحات : 261 ::      1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >  

درباره وبلاگ

بنام خدا هر کس در طول زندگی خودبا حوادث و وقایع تلخ و شیرینی مواجه می شود که تصویر این حوادث در ذهنش می ماند که این دهنیت ها را خاطرات و تجربیات آن فرد می نامند ، بنده نیز چون سایر افراد خاطرات و تجربیات تلخ و شیرینی در طول زندگی داشتم ، آنچه در این وبلاگ خواهد آمد خاطرات و تجربیاتم علاوه بر مطالب عمومی و مذهبی می باشد.
آمار سايت
کل بازديد : 134431 نفر

كل مطالب : 1305 عدد

كل نظرات : 0 عدد

تاريخ ايجاد وبلاگ :
سه شنبه 14 بهمن 1393 


آخرين بروز رساني : یک شنبه 29 بهمن 1396 


پرتال جامع فرهنگی اطلاع رسانی راسخون