قالب پرشين بلاگdownload

خاطرات و دل نوشته ها
یاد ایامی که در گلشن فغانی داشتم ***** در میان لاله و گل آشیانی داشتم
نويسندگان
شیردل شیروانی انارک

Image result for ‫تصویر برای امر به معروف‬‎

بنام خدا

 آیا مسئله‌ی امر به معروف و نهی از منکر با آزادی مغایرت ندارد؟

انواع آزادي

آزادي از جنبه‌هاي مختلف تفکيک‌هاي متفاوتي پيدا کرده است؛ «آزادي را گاه به حقوقي و آزادي فلسفي تقسيم کرده‌اند، و گاه به بيروني و دروني، و يا آزادي «از» و آزادي «در» و يا آزادي و آزادگي» (سروش، 1371، ص 14).

اما آنچه در اين بحث اهميت دارد، توجه به دو امر است؛ نخست تقسيم آزادي به دو نوع عمده و مهم «آزادي مثبت و مفيد» و «آزادي منفي و مضر»، که در اين نگاه بر نفي نوعي سطحي‌نگري نسبت به پديده آزادي و مثبت انگاري‌هاي مطلق نسبت به همه انواع و مصاديق آزادي تأکيد مي‌شود. بر اساس اين تقسيم‌بندي، از ابتدا اين باور و فرهنگ مورد حمايت قرار مي‌گيرد که پيش از هر نوع حمايت‌گري و يا ابراز دشمني با آزادي، بايد بررسي شود با کدام نوع از آزادي مواجه هستيم؛ آزادي مثبت و مفيد؟ و يا آزادي منفي و ناپسند؟


ادامه مطلب

 
 
[ جمعه 29 دی 1396  ] [ 06:48 ق.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

Image result for ‫تصویر برای نامه امر به معروف‬‎

بنام خدا

 آیا مسئله‌ی امر به معروف و نهی از منکر با آزادی مغایرت ندارد؟

سرشت آزادي

پديده آزادي را مي‌توان در نگاه فلسفي همسو با مقوله‌هاي اراده و اختيار تکويني بشر تفسير، و به لحاظ کاربرد، هم‌تراز با خردمندي آدمي بدان بها داد؛ زيرا کمال حقيقي انسان تنها از رهگذر آزادي در انتخاب، گزينش آزاد، و انجام افعال اختياري قابل دستيابي است. تحقق هر فعل اختياري، مستلزم آزادي تکويني است.

بي‌شک بهره‌مندي انسان از آزادي، همانند ديگر استعدادهاي طبيعي و انساني، جزو موهبت‌هاي بزرگ خداداي براي بشر به‌شمار مي‌آيد که آثار و پيامدهاي طبيعي و حقوقي براي انسان دارد. آزادي در اسلام مبناي تکليف، و تکليف براي موجود آزاد است.


ادامه مطلب

 
 
[ پنج شنبه 28 دی 1396  ] [ 06:28 ق.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

Image result for ‫تصویر برای امر به معروف‬‎

بنام خدا

آیا مسئله‌ی امر به معروف و نهی از منکر با آزادی مغایرت ندارد؟

معروف از ريشه «عرف» به امور عقل‌پسند و عمل نيك و کار خوب و پسنديده گفته مي‌شود كه مشتمل بر صفت راجحه باشد، که از منظر شرع نيز مطلوب و پسنديده در پيشگاه خداوند باشد و يا شرع در آن زمينه ديدگاه مخالف نداشته باشد (طريحى، 1416ق، ج 5، ص 93؛ مصباح، 1389، ص 13). بنابراين، معروف هم شامل واجبات عقلي محض مانند اعتقاد به توحيد، و هم شامل واجبات شرعي فرعي و جزئي مي‌شود (مشكينى، بي‌تا، ص 89).


ادامه مطلب

 
 
[ چهارشنبه 27 دی 1396  ] [ 07:11 ق.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

Image result for ‫تصویر برای امر به معروف‬‎

بنام خدا

آیا مسئله‌ی امر به معروف و نهی از منکر با آزادی مغایرت ندارد؟

توصيه و تأکيد اسلام بر انجام امر‌به‌معروف و نهي‌از‌منکر، موجب انگيزش حس مسئوليت عمومي افراد در جامعه، و باعث اعمال نظارت و کنترل همگاني بر رفتار و کردار فردي و اجتماعي اطرافيان و شهروندان مي‌شود. در اين‌صورت، اين دغدغه و شبهه نيز در اذهان پديد مي‌آيد که سرنوشت حق آزادي افراد چه خواهد شد؟ آيا عمل به مفاد اين نوع احکام فقهي، باعث تضييق در قلمرو آزادي افراد در جامعه و بخصوص آسيب به «آزادي‌هاي عمومي؛ نخواهد شد؟


ادامه مطلب

 
 
[ سه شنبه 26 دی 1396  ] [ 10:20 ب.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

علت دقیق غرق شدن کشتی سانچی چه بود ؟

بنام خدا

شهادت مظلومانه عزیزان دریانورد کشتی سامان(سانچی) را به خانواده های داغدار ایشان و به تمامی ملت ایران تسلیت می گویم و از درگاه ایزد منان برای شهیدان غفران و برای بازماندگانشان صبر و اجر آرزومندم.

 

دریانوردان سرزمین من………

قهرمانان آب های آزاد روحتان شاد و یادتان همیشه در قلب های ما آکنده خواهد بود.
ادامه ندارد

 
 
[ دوشنبه 25 دی 1396  ] [ 07:11 ق.ظ ] [ شیردل شیروانی انارک ]
نظرات 0

تعداد کل صفحات : 261 ::      1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >  

درباره وبلاگ

بنام خدا هر کس در طول زندگی خودبا حوادث و وقایع تلخ و شیرینی مواجه می شود که تصویر این حوادث در ذهنش می ماند که این دهنیت ها را خاطرات و تجربیات آن فرد می نامند ، بنده نیز چون سایر افراد خاطرات و تجربیات تلخ و شیرینی در طول زندگی داشتم ، آنچه در این وبلاگ خواهد آمد خاطرات و تجربیاتم علاوه بر مطالب عمومی و مذهبی می باشد.
آمار سايت
کل بازديد : 134436 نفر

كل مطالب : 1305 عدد

كل نظرات : 0 عدد

تاريخ ايجاد وبلاگ :
سه شنبه 14 بهمن 1393 


آخرين بروز رساني : یک شنبه 29 بهمن 1396 


پرتال جامع فرهنگی اطلاع رسانی راسخون